Skôr než si vyberiete kyticu. Pri akej príležitosti?

S kvetmi je to podobne ako s oblečením, šperkami či doplnkami. Každému sa páči niečo iné. Každý z nás je jedinečný a každý má iný vkus. A tak by to malo byť.  Nech to nie je jednotvárne.
Ale ako vybrať najvhodnejšiu, či najkrajšiu kyticu pre človeka, ktorému chceme zablahoželať, ktorému sa chceme zavďačiť alebo ho len tak potešiť? Pre niekoho ľahké ako hračka, pre iného takmer neriešiteľná dilema. Myslím, že jednoznačné riešenie v rámci výberu kytice neexistuje. Treba sa najprv zamyslieť nad tým, aký je človek ten, koho chceme obdarovať. Je extrovert alebo introvert? Nežné a jemné žieňa či extravagantná kráska? Veselý optimista alebo hĺbavý intelektuál? Keďže na otázku, či je Vaša kytica určená pre dámu, pre pána alebo dieťa mi odpovedať isto iste budete vedieť,  skúsim Vám ,posunúť’ zopár rád ako vybrať kyticu podľa tohto základného rozdelenia.

 Pri akej príležitosti?

Pravdaže túto otázku musíme brať do úvahy ako jednu z prvých. Sú oficiálne udalosti a akcie, ktoré si vyžadujú priniesť kyticu zodpovedajúcu príležitosti, na ktorú je určená. Takou udalosťou sú firemné oslavy napr. odovzdávanie ocenení najlepším, svadby, promócie, oslavy okrúhlych narodenín, pohreby či narodenie dieťatka.

a) Firemné oslavy

Pri firemných akciách je vhodné nechať si naaranžovať kyticu vo firemných farbách. Farebné spektrum mnohých druhov kvetov je také bohaté, že sa to určite podarí.

K takejto príležitosti sú vhodné reprezentatívnejšie kvety a honosnejšie kvetinové väzby. Vhodnými kvetmi sú antúrie, orchidey, ľalie, ruže, z menej známych helikónia, strelícia, hortenzia, zornica, kurkuma a fakľovka.

 

 Extra trieda

  b) Svadby

Svadba je mimoriadnou rodinnou udalosťou a zvyčajne sa pripravuje niekoľko týždňov až mesiacov vopred. Svadobnú kyticu si obvykle vyberá nevesta, ale veľakrát má k výberu čo povedať aj ženích.               V našich končinách sa donedávna viazali svadobné kytice z tradičných kvetov ako ruže,   kornútovky (kaly),  gerbery, karafiáty,         v jarnom období tulipány alebo frézie. Kvety si budúce nevesty vyberali najčastejšie v bielej farbe a vo svetlých pastelových odtieňoch.

Aj tu sa móda rýchlo mení a častokrát sa vo svadobných kyticiach uplatňujú aj exotické kvety a výraznejšie farby. Na druhej strane sa stávajú veľmi obľúbenými aj jemné lúčne kvety a jednoduché kytice z nich.

Vodopád

 c) Gratulácia k svadbe

Gratulačnú kyticu na svadbu je najlepšie voliť v svetlých, smotanových a bielych farbách, pokiaľ neviete, do akých farieb je ladená celá svadobná výzdoba. Ak v tom máte jasno, potom môžete skúsiť aj výraznejšie farby, samozrejme vo farebnom štýle predmetnej svadby alebo je možné použiť do kytice tiež kvety v červených farbách, ktoré sú symbolom lásky a vášne.

Dáma v ružovom

 d) Okrúhle narodeniny

Pri oslave okrúhlych narodenín treba brať do úvahy o aké „okrúhlice“, sa jedná. Či je kytica určená pre dámu alebo pre pána vo vyššom veku a či poznáte prípadne ich obľúbený kvet. Ak nie, vsaďte tentokrát na eleganciu a kyticu naviazanú v jednoduchom lineárnom štýle, kde vyniknú jednotlivé kvety a ich štruktúra. Toto sa týka hlavne kytíc pre pánov. Kytica pre dámu môže byť aj okrúhla a farebnejšia. Vo všeobecnosti starším dámam skôr pristanú výraznejšie kvety a tmavšie farby, ale nie je to pravidlo.

Curiosa

 e) Pohreby

Kytica či veniec na pohreb sa zvykne viazať z trvanlivejšich a nie príliš pestrých kvetov. Vhodnými kvetmi do smútočnej väzby sú napríklad chryzantémy, karafiáty, gerbery, antúrie, ľalie a kornútovky (kaly) alebo ruže.

 Pikové eso

 f) Narodenie dieťaťa

Ak chcete poslať kytičkou mladej mamičke pri príležitosti narodenia bábätka, dajte voľný priebeh svojim citom a skúste vybrať kytičku malú, milú a voňavú ako novorodeniatko. Do tejto kytice sa k jemným kvietkom môžu zakomponovať aj niektoré druhy aromatických byliniek.

Osobne si myslím, že žiadnou peknou kyticou sa nemôže u nikoho nič pokaziť. Avšak ak sa strafíte do vkusu obdarovanej osoby, zvlášť osoby na ktorej vám záleží, je to určite vaše veľké plus a vtedy je radosť dvojnásobná.

Samá jemnosť

 Pár či nepár?

Počet kvetov v kytici naozaj nie je dôležitý. Nikde vo svete sa neroz-deľujú kytice podľa párneho alebo nepárneho počtu kvetov použitých v kytici. Z estetického hľadiska sa kytica sa hodnotí ako celok. Len u nás na Slovensku a možno aj v Čechách, teda v bývalom Československu je to nejaký asi socialistický prežitok a hlavne staršia generácia má hlboko zakorenenú ideu, že párny počet kvetov patrí mŕtvemu a nepárny živému. Nebojte sa oponovať. Toto už dávno neplatí (ak vôbec niekedy).

Vznešená

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *