Užitočné rady pre priateľov kvetov

Každý kvietok, či už črepníkový, alebo v kytici, potrebuje istú dávku starostlivosti, aby vydržal čerstvý  a pekný čo najdlhšie.

Skôr než kyticu vložíme do vázy so studenou vodou, skontrolujeme, či nie sú konce stoniek zaschnuté. Stonky kvetov a listov zrežeme čo najšikmejšie ostrým nožom, čím zabezpečíme prísun vody pre všetky kvety v kytici. Všetky stonky, ktoré budú ponorené vo vode, musia byť zbavené listov.

Vodu vo váze vymieňame pravidelne každý deň, aby sme zabránili množeniu baktérií, ktoré urýchľujú hnilobné procesy a vädnutie kvetov.

Pri výbere črepníkových kvetov do bytu, kancelárií alebo exteriéru musíme mať na pamäti, že každá rastlinka potrebuje pre svoj dobrý rast okrem vody aj dostatok svetla a živín. Preto je dobré vedieť, na ktorú svetovú stranu je orientovaná miestnosť, kde chceme rastlinu umiestniť, či bude rastlina priamo na okne alebo ďalej od okna.

Črepníkové rastliny je najlepšie kupovať v špecializovaných predajniach, kde vám odborníci poradia s výberom rastliny. Určite si však treba všímať, či má rastlina zdravé listy a korene, respektíve či korene neprerastajú z kochlíka, čo býva zvyčajne signálom, že rastlinu je treba čo najskôr presadiť do väčšieho obalu.

Pri presádzaní používame špeciálny substrát pre ten ktorý druh rastliny. Čerstvo presadenú rastlinu začneme prihnojovať najskôr po 4 až 6 týždňoch.